Sport Psychology & Wellness Coaching

trening mentalny// aktywność fizyczna// executive performance & wellnes coaching

Presja rzutów karnych a psychologia sportu

Dodaj komentarz

495282_82230448

Coraz więcej sportowców i trenerów zwraca uwagę na ważną rolę treningu mentalnego w sporcie. Są i tacy, którzy twierdzą, że to dziedzina niepotrzebna, że zawodnik albo ma formę albo tej formy nie ma. Zdarzają się jednak sytuacje na boisku, których powodzenie,  nawet najbardziej zagorzali sceptycy przypisują głównie umiejętności zawodnika w radzeniu sobie z presją. Weźmy za przykład  serię rzutów karnych, kiedy to na barkach pojedynczych zawodników spoczywa być albo nie być spotkania. Każdy ruch z zamarciem śledzą tysiące kibiców pełnych nadziei na to, że ich drużyna wykorzysta ostatnią szansę na zwycięstwo.

Sven Goran Eriksson, były selekcjoner reprezentacji Anglii,  powiedział kiedyś, że gdyby mógł cofnąć się w czasie to wróciłby do czasu przygotowań do Mistrzostw Świata w 2006 i zatrudniłby trenera mentalnego, aby popracował z reprezentacją nad strzelaniem karnych. W tym roku Angielska federacja piłkarska po raz pierwszy od lat zdecydowała się na zatrudnienie psychologa sportowego. Steve Peters ma pomóc w przezwyciężeniu stresu przed wykonywaniem rzutów karnych, z którymi „Trzy Lwy” od zawsze mają problemy.

Jeśli jako trener chcesz zadbać o odpowiednie przygotowanie mentalne swoich zawodników w sytuacjach takich jak rzuty karne, oto kilka  prostych wskazówek pomocnych we wzmocnieniu skuteczności:

1.       Najlepszych i najbardziej pewnych strzelców pozostaw na koniec, aby w razie potrzeby ratowali sytuację. Ich pewność siebie i umiejętności przydadzą się na koniec, kiedy presja jest największa.

2.       Naucz swoich zawodników myśleć pozytywnie. Przed rozpoczęciem serii nastaw ich pozytywnie do walki. Można w tym celu przygotować kilka słów, które podniosą zawodników na duchu i dodadzą im odwagi. Jeśli widzisz, że zawodnicy są zmęczenie, postaraj się przekazać im tylko najważniejsze uwagi, aby mieli okazję przetworzyć to co do nich mówisz.

3.       Często zdarza się, że presja jest na tyle duża, że zawodnik chce mieć strzał jak najszybciej „z głowy”. Niestety, spiesząc się ryzykuje popełnieniem wielu błędów. Dlatego warto nauczyć zawodników opanowania i spokoju w trudnych sytuacjach.

4.       Ważną rolę przed wykonaniem rzutu karnego odgrywa również sam moment interakcji piłkarza z bramkarzem. Badania wskazują, że im pewniejsza i spokojniejsza postawa strzelca tym większe szanse na osłabienie pewności bramkarza.

5.       Naucz swoich zawodników kontrolować emocje i realnie określać swoje umiejętności. Zbyt duża pewność siebie może zaćmić zdrowy rozsądek. Rzuty karne a’la Panenka bywają skuteczne, ale tylko wtedy gdy brawura nie przerasta możliwości zawodnika.

Więcej o radzeniu sobie ze stresem w sporcie tutaj.

Pozdrawiam,

Dominika Kupciw

psycholog sportu i aktywności fizycznej w SPPcoach i Go Personal

Reklamy

Autor: psychologsportu

Sport and Exercise Psychologist Executive Performance and Wellness Coach http://www.sppcoach.com/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s