Sport Psychology & Wellness Coaching

trening mentalny// aktywność fizyczna// executive performance & wellnes coaching

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Dodaj komentarz

Imię i nazwisko zmarłego: Postanowienie Noworoczne

Data i miejsce urodzenia: 01/01/2014 Bal Sylwestrowy

Data zgonu: Luty

Miejsce zgonu: kanapa w domu

Wkraczamy w Nowy Rok pełni nadziei na zmiany, na pozbycie się złych nawyków, na sukces, na nowy styl życia i motywacje do pracy. Co zrobić aby uniknąć rozczarowania? Jak pokonać zniechęcenie i brak motywacji? Jak przetrwać przygotowania do sezonu? Jak nie zmarnować noworocznego entuzjazmu?

Bez względu na to czy jesteś biegaczem amatorem czy profesjonalnym sportowcem, każdego z nas dopada zniechęcenie i brak motywacji. Wraz z tymi odczuciami pojawiają się wątpliwości w to czy naprawdę damy rade. Zaczynamy czuć się bezsilni i w rezultacie idziemy na kompromis z własnymi ambicjami lub całkowicie rezygnujemy z tego co tak hucznie obiecywaliśmy sobie tuż po północy w nowy rok. Tym razem może być inaczej. Oto kilka sprawdzonych sposobów (nie tylko dla sportowców), aby przedłużyć życie naszych postanowień:

Umiejętne wyznaczanie celów

Technika wyznaczania celów jest bardzo pomocna w rozpoczęciu działania, monitorowaniu progresu i utrzymaniu motywacji. Prawidłowo wyznaczone cele wzmacniają pewność siebie i budują wiarę we własne możliwości. Niestety wiele osób nie wie jak prawidłowo wyznaczać cele, jak je uporządkować i jakich zasad się trzymać aby mapa celów spełniała swoje zadanie. Wyznaczając cele, trzymaj się kilku prostych zasad:

Cel powinien być:

REALNY, ale wystarczająco wymagający. Nierealny cel szybko nas zniechęci, zbyt łatwy nie będzie wystraczająco motywujący

WAŻNY, jeśli nie jest, wkrótce zabraknie wysiłku i motywacji do jego realizacji.

DAJĄCY SIĘ KONTROLOWAĆ, czyli taki nad którym możemy zapanować np. nasza systematyczność, poprawa siły, lepsza jakość treningu, a nie wynik czy nagroda, bo nad tym o wiele trudniej zapanować.

KONKRETNY, na przykład „stosować trening wyobrażeniowy trzy razy w tygodniu po 10 minut”, unikaj natomiast celów typu „ciężko pracować”, „dać z siebie wszystko”.

DAJĄCY SIĘ ZMIERZYĆ LUB ZAOBSERWOWAĆ, dzięki temu będziesz wiedzieć kiedy cel został osiągnięty.

POZYTYWNY, unikaj sformułowań „nie będę”, „przestanę”, „nie chcę”, skup się na tym co „będziesz” i „chcesz” robić!

UMIEJSCOWIONY W CZASIE, na przykład zapisany w kalendarzu z konkretną datą.

sisyphus2

Poszukiwanie rozwiązań

Powiedzmy, że doskonale poradziliśmy sobie z wyznaczeniem celów. Oto przed nami mapa celów długo i krótkoterminowych. Pięknie to wygląda, ale co dalej. Sam cel rozpisany na kartce nie wystarczy. Trzeba przejść do działania, ale co jeśli nie wychodzi. Powody mogą być dwa: źle wyznaczyliśmy cel, wracamy zatem do zasad wyznaczania celów, lub nie potrafimy skutecznie radzić sobie z niespodziewanymi przeszkodami na naszej drodze, jak na przykład kontuzja, zła organizacja czasu, porażka. Czas przygotować się na etap nazywany przeze mnie „co by było gdyby”. Sportowcy, z którymi współpracuję, przed podjęciem działania, uczą się skutecznego rozwiązywania problemów, które w sporcie profesjonalnym nie są rzadkością. Ty możesz zacząć od udzielenia sobie odpowiedzi na następujące pytania:

Dlaczego ten cel jest dla mnie ważny?

Jaka czeka mnie nagroda jeśli go zrealizuje?

(większość sportowców, których o to pytam nie mówi o pieniądzach, stypendiach ani medalach, ale przede wszystkim o satysfakcji i zadowoleniu J, wszystko zależy od celu, ale Twoje lepsze samopoczucie i zdrowie po udanym treningu na siłowni, jest cenniejsze od straconych kilogramów)

Co jest mi potrzebne aby zrealizować ten cel?

Jakie trudności mogę napotkać na swojej drodze i jak sobie z nimi poradzić?

Kto może pomóc mi w realizacji celu?

LUB

Stwórz listę „co by było gdyby”

Jeśli to się wydarzy (tutaj wpisz co może się wydarzyć) zrobię (wpisz proponowane rozwiązania, najlepiej kilka)!

W systemie siła

Brawo! Udało ci się dotrzeć do tego momentu i znaleźć odpowiedzi na ważne pytania. Czujesz się gotowa/y i zdeterminowana/y aby działać. Same cele nie są jednak wystarczające, aby utrzymać się na fali.  Czas opracować system, który wzmocni Twoją konsekwencję w działaniu i ochroni przed brakiem wytrwałości. Opcji jest mnóstwo, oto kilka z nich:

Trening uważności – pozwoli ci cieszyć się z małych osiągnięć, sprawi, że wszystko to co robisz w kierunku realizacji celu nabierze sensu, twoje treningi będą lepszej jakości, wzmocnisz pewność siebie i wiarę we własne możliwości, lepiej skupisz się na procesie realizacji a nie tylko na wynikach, utrzymasz wysoki poziom motywacji i osiągniesz większe zadowolenie na co dzień.

Długotrwała zmiana nawyków – jeśli Twoim celem jest na przykład redukcja tkanki tłuszczowej, to istnieje duże ryzyko, że kiedy tylko uda ci się to osiągnąć, powrócisz do starych nawyków. Dlatego tak ważne jest aby z pomocą psychologa i trenera opracować plan działania, który pozwoli rozpoznać i zmienić Twoje złe przyzwyczajenia, dzięki temu będziesz cieszyć się efektami ciężkiej pracy na długo.

Skuteczne radzenie sobie z niepowodzeniami – to bardzo ważny element osiągania celu. Kiedy zdarzy ci się porażka, kontuzja lub nie radzisz sobie z presją, odpowiednio zaplanowany trening mentalny nauczy cię strategii skutecznego radzenia sobie w takich momentach. Szybko podniesiesz się po porażce bez większego uszczerbku na sile psychicznej. Zdobędziesz umiejętność samoregulacji emocji i nie stracisz głowy kiedy coś będzie nie tak jak zaplanowano.

Nie zniechęcaj się zbyt szybko, poszukaj wsparcia wśród przyjaciół, rodziny , profesjonalnych trenerów, psychologów aktywności fizycznej, trenerów i fizjoterapeutów. Satysfakcja z osiągnięcia celu jest bezcenna!

POWODZENIA!

Z życzeniami wytrwałości i pogody ducha,

Dominika Kupciw

psycholog sportu i aktywności fizycznej w SPPcoach i Go Personal

Reklamy

Autor: psychologsportu

Sport and Exercise Psychologist Executive Performance and Wellness Coach http://www.sppcoach.com/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s