Sport Psychology & Wellness Coaching

trening mentalny// aktywność fizyczna// executive performance & wellnes coaching

Otyłość a aktywność fizyczna, czyli ćwiczyć czy nie ćwiczyć?

Dodaj komentarz

obesity1

Otyłość to już problem na skalę globalną. Często udaje się stracić zbędne kilogramy, ale utrata wagi to jedynie połowa sukcesu, gdyż największe wyzwanie stanowi utrzymanie efektów ciężkiej pracy. Specjaliści nieustannie poszukują skutecznych rozwiązań i sposobów na utrzymanie efektów ćwiczeń, diety czy zabiegów. Oprócz zmiany nawyków żywieniowych, za skuteczny sposób zwalczania otyłości, uważa się aktywność fizyczną. Czy słusznie? Czy aktywność fizyczna to skuteczny sposób na walkę z nadwagą?

Nie ulega wątpliwości, że solidna dawka regularnej aktywności fizycznej korzystnie wpływa na nasze zdrowie, zmniejszając ryzyko zachorowań na choroby układu krążenia (Oguma & Shinoda Tagawa, 2004), cukrzycę (Bassuk & Manson, 2005), oraz wiele form raka (Friedenreich &Orenstein, 2002), a także poprawia ogólne samopoczucie i jakość życia (Martinsen, 2008; Netz, Wu, Becker, & Tenenbaum, 2005; Rejeski & Mihalko, 2001). W zapobieganiu i w walce z otyłością aktywność fizyczna to bardzo ważny obok zdrowej diety element skutecznej terapii. Często zdarza się iż długotrwałym zmaganiom z nadwagą towarzyszą zaburzenia psychologiczne, negatywne emocje, niechęć, brak motywacji, rezygnacja, a także zaniżona samoocena, brak pewności siebie, negatywny obraz własnego ciała, czasami nawet depresja. Dlatego aby odnieść sukces i utrzymać efekty pracy, niezbędne jest zapewnienie osobie podejmującej walkę z nadwagą wsparcia psychologicznego. 

Zadanie m psychologa jest przede wszystkim zrozumienie mechanizmów motywacji i zachowania osoby otyłej, co stanowi podstawę prawidłowego kształtowania nowych nawyków.

uwaga!!! W Internecie aż roi się od szybkich sposobów na utratę kilogramów. Owszem czasami są  one i szybkie i tanie, ale nie zawsze ich efekty są długotrwałe. Zanim zdecydujesz się na kolejną dietę, kolejny program odchudzania, czy zabieg, przemyśl swoją decyzję! Nie zawsze to co poleci znajomy będzie odpowiedzią na Twoje problemy.Na początek zastanów się jak znalazłaś/ znalazłeś się w obecnej sytuacji, jak doprowadziłaś/doprowadziłeś swoje zdrowie do takiego stanu, co miało wpływ na Twoje wybory, dlaczego właśnie teraz nadszedł czas na zmiany i skąd pewność, ze tym razem wiesz co robić.

W walce z otyłością nie ma łatwych pytań, dlatego nie bój się prosić o pomoc. Będzie to z pewnością długa droga, więc zastanów się jak nie zmarnować swojej pracy i uniknąć kolejnych rozczarowań.  Aktywność fizyczna nigdy nie powinna być jedynym rozwiązaniem w walce z otyłością. Właściwa diagnoza i profesjonalne wsparcie psychologiczne pomoże nabrać ci pewności i motywacji potrzebnej do działania oraz pomoże zrozumieć przyczyny dotychczasowych niepowodzeń, aby uniknąć tych samych błędów w przyszłości.

Osoby zmagające się z otyłością zapraszam na konsultacje online przez Skype. Wspólnie poszukamy rozwiązań odpowiednich dla Ciebie.

Nigdy nie jest za późno aby zmienić swoje życie.

Proponuję również aby specjaliści  oferujący programy odchudzające, poszerzali swoją wiedzę w dziedzinie psychologii lub współpracowali z psychologami. W końcu Wam też powinno zależeć na tym aby efekt pracy był długotrwały. Zadowolony klient jest dla Was najlepszą reklamą. Czasami trudno jest się powstrzymać od oceniania, gdy nie wiemy jak rozmawiać z osobą, która od wielu lat kieruje się jednym destruktywnym schematem. Przyczyn otyłości, zarówno psychicznych jak i fizycznych może być mnóstwo, trzeba umieć je rozpoznać aby we właściwy sposób pokierować przemianą i zapewnić wsparcie na najwyższym poziomie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się  w jaki sposób pracować z osobami zmagającymi się z otyłością, aby przemiana była skuteczna a efekty długotrwałe oraz jak motywować klientów do pracy , umów się na konsultacje online via Skype lub weź udział w warsztatach: 

Psychologia otyłości  – jak zapewnić efektywne wsparcie osobom cierpiącym na nadwagę.

Wszelkie pytania proszę kierować na adres e-mail dominika.kupciw@sppcoach.com

Szczególnie polecane dla instruktorów fitness, trenerów personalnych, fizjoterapeutów, dietetyków oraz lekarzy i specjalistów placówek wykonujących zabiegi odchudzające.

Reklamy

Autor: psychologsportu

Sport and Exercise Psychologist Executive Performance and Wellness Coach http://www.sppcoach.com/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s