Sport Psychology & Wellness Coaching

trening mentalny// aktywność fizyczna// executive performance & wellnes coaching

Czego zawodnicy sportów ekstremalnych (i nie tylko) mogą nauczyć się od Marines?

Dodaj komentarz

Obawiasz się kontuzji za każdym razem kiedy stajesz na skoczni lub trenujesz nowy trick? rozpamiętujesz nieudane zjazdy? po skoku czy przejeździe nie wiesz co poszło nie tak i co można poprawić? nie potrafisz skoncentrować się na najważniejszych elementach wykonania? w sytuacjach napięcia i stresu masz problemy z koncentracją i popełniasz błędy? nie potrafisz poradzić sobie ze stresem przedstartowym?

Co powiesz na TRENING UWAŻNOŚCI?

 U.S Marine Corps już z niego korzystają! Major Melvin Spiese, uważa, że wprowadzenie treningu uważności do szkoleń Marines, pomoże jego podopiecznym usprawnić podejmowanie decyzji w warunkach ekstremalnych, poprawi koncentrację oraz umiejętność radzenia sobie z traumatycznymi przeżyciami.

Początkowo sceptyczni żołnierze Marines niechętnie przerywali trening fizyczny aby poddać się ćwiczeniom uważności, ale jak mówi jeden z nich „ćwiczenia przynoszą efekty”. Żołnierze odczuwają większą koncentrację, lepiej skupiają się na zadaniach, jednocześnie odczuwają spokój i opanowanie.

Czym jest trening uważności (z ang. mindfulness based training)?

Uważność (z ang. mindfulness) to koncept wywodzący się z tradycji buddyjskiej, który obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem terapeutów i psychologów. Główne założenia uważności to praktykowanie umiejętności   skupienia uwagi na momencie obecnym,  na teraźniejszości,  akceptacji towarzyszących nam odczuć i myśli, bez ich oceniania czy represji. Praktyka uważności prowadzić ma do poczucia samoświadomości i jedności ciała i umysłu, oraz pełnej koncentracji i zaangażowania w wykonywane czynności.

171927-1920x1200

Jakie jest zastosowanie uważności w sporcie?

Dotychczas ćwiczenia oparte na  uważności z powodzeniem stosowane były  jako element terapii w leczeniu depresji, niepokoju, bólu chronicznego a także zespołu stresu pourazowego. Najnowsze badania w psychologii pokazują również, że trening uważności może mieć duże zastosowanie w poprawianiu wydajności i skuteczności sportowców.

tumblr_lzfr70EHUu1r5a0yko1_1280

Oto niektóre z zalet treningu uważności w sporcie:

  • ·         skupienie na teraźniejszości (Jackson & Csikszentmihalyi,1999; Ravizza, 2002
  • ·         odczuwanie stanu flow (stan flow definiowany jako optymalny stan mentalny i umiejętność całkowitego zaangażowanie się w wykonywane zadanie); (Kee & Wang, 2008)
  • ·         zwiększona świadomość optymalnego stanu aktywacji  (Bernier et al.)
  • ·         większe skupienie podczas zawodów (Bernier et al., 2009)
  • ·         większa świadomość własnego ciała (Bernier et al., 2009)
  • ·         szybsze podejmowanie decyzji pod presją (Bernier et al., 2009)
  • ·         poczucie spokoju i opanowania (Kabat-Zinn , 1990)
  • ·         wykorzystanie maksimum swoich możliwości (Zinn, Beall, and Rippe,1985)
  • ·         większa skuteczność wykonania (Gooding and Gardner ,2009)
  • ·         pozytywne nastawienie (Kaufman et al., 2009)

 tumblr_mcgko7Fkjy1rowwdoo6_r1_1280

Wymienione zalety treningu uważności, mogą mieć szczególne znaczenie dla zawodników sportów ekstremalnych, gdzie  każdy błąd, chwila nieuwagi, czy nieprzemyślana decyzja mogą oznaczać znacznie więcej niż tylko stracone punkty.  Ponadto dzięki treningowi uważności możesz osiągnąć wysoki poziom samo świadomości, co pozwoli na bardziej skuteczną analizę i dopracowanie niuansów wykonania tricku, przejazdu czy skoku, oraz nauczy cię akceptacji, spokoju i opanowania nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Trening uważności wymaga jednak cierpliwości i pracy, dlatego zacznij już teraz, wysiłek może się opłacić!

Jeśli już stosujesz trening uwazności w Twoim sporcie podziel się swoimi odczuciami pozostawiając komentarz poniżej.

Aby dowiedzieć się więcej na temat treningu uważności w sportach ekstremalnych i przygotowaniu mentalnym sportowców napisz do mnie na adres e-mail dominika.kupciw@sppcoach.com ,możesz również umówić się na rozmowę online przez Skype!

Reklamy

Autor: psychologsportu

Sport and Exercise Psychologist Executive Performance and Wellness Coach http://www.sppcoach.com/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s