Sport Psychology & Wellness Coaching

trening mentalny// aktywność fizyczna// executive performance & wellnes coaching

Amerykańska lekcja sukcesu sportowego!

Dodaj komentarz

 Oto 10 najważniejszych zasad sukcesu według jednych z najlepszych sportowców amerykańskich.

1. Kontroluj to co da się kontrolować. Ta zasada przypomina, że często źródłem stresu i napięcia jest zamartwianie się wynikiem oraz tym czego nie da się kontrolować. Tymczasem zapominany, że wynik zależy przede wszystkim od naszego wykonania oraz poziomu gry przeciwnika, a to drugie jest poza naszą kontrolą. tumblr_mggtq0u3Qo1qkj4aro1_500

Michele Smith, dwukrotna złota medalistka olimpijska i jedna z najbardziej spektakularnych karier w historii softballu amerykańskiego.

2. Nieustannie się ucz – wysiłek, nauka i błędy. Nawet jeśli wygrywasz i odnosisz sukcesu, nie myśl, że wiesz już wszystko.  Zawsze można nauczyć się więcej.

Al MacInnis, złoty medalista olimpijski hokeja na lodzie, uważa, że właśnie ta zasada była kluczem do jego sukcesu.

3. Myśl pozytywnie. Sportowcy, którzy odnieśli sukces zawsze wierzyli w siebie i swój potencjał. Myślą pozytywnie o każdej grze, każdym meczu, każdej walce, każdym wyścigu i każdej możliwości.

Summer Sanders, dwukrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich w pływaniu.

4. Wyznaczaj cele. Alexi Lalas, amerykański piłkarz, zawsze doceniał wyznaczanie konkretnych i realistycznych celów w każdym meczu. Grając na pozycji środkowego obrońcy, nie był zawodnikiem, który strzelał gole, ale wiedział zawsze, że jego gra była bardzo ważna dla drużyny, a cele były dla niego czymś co mógł kontrolować. Bez względu na końcowy wynik Alexi zawsze mierzył swoje wykonanie na podstawie celów, które założonych przed meczem.

5. Daj z siebie wszystko. Wspaniali sportowcy dają z siebie 100% wysiłku w 100% czasu. Nawet w obliczu niepowodzeń, ę nie poddają i walczą do końca. Zostawiają wszystkie swoje siły na macie, ringu, skoczni, torze czy boisku. Nawet jeśli początkowo nie odnoszą sukcesu, oni się nie poddają!

Julie Foudy, trzykrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich w piłce nożnej

6. Bądź wsparciem dla zespołu. Sportowcy, którzy w porę zrozumieją jak ważne jest wsparcie zespołu czy drużyny, osiągną sukces. Była gwiazda amerykańskiego softballu Dot Richardson, trzykrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich w piłce nożnej Joy Fawcett oraz gwiazda NBA Shane Battier, oprócz tego, iż są wspaniałymi sportowcami, również za cel stawiali sobie wspieranie swoich kolegów i koleżanek z zespołu.

7. Respekt! Najlepsi sportowcy wiedzą, że aby dostać się na szczyt musisz szanować swój sport, swoich przeciwników, zasady, szkoleniowców, sędziów i samego siebie. Dwukrotny medalista olimpijski w zapasach Rulon Gardner, jest tego doskonałym przykładem. Rulon zawsze starał się skupić się na kolejnym zadaniu jeśli nie zgadzał się z decyzją sędziów. Obdarzał swoich przeciwników niezwykłym szacunkiem, gdyż wierzył w to, że to dzięki nim stał się wielki.

8. Pozbieraj się po porażce. Wspaniali sportowcy szybko uczą się na błędach i wracają do pracy. Z pomocą trenerów i rodziców uczą się podnosić po porażce.

Jessica Mendoza, dwukrotna medalistka igrzysk olimpijskich w softballu mówi jak się nie poddawać i uczyć na błędach.

9. Przygotuj się. Wybitni sportowcy ciężko pracują. Przygotowują się fizycznie poprzez trening i dobrą dietę, oraz mentalnie, planując taktykę, strategie gry, dokonując video analizy i stosując technik doskonalenia umiejętności mentalnych. Doskonale wie o tym, trener olimpijski narodowej drużyny hokeja Ron Wilson.

10. Miej marzenie. To żadna tajemnica, że większość wspaniałych sportowców od dziecka  marzyła o sukcesie w sporcie . Często do uprawiania sportu inspirowali ich inni wielcy sportowcy i myśleli sobie wtedy „też kiedyś taki/a będę jak dorosnę”.

Michele Amidon, zawodniczka reprezentacji Stanów Zjednoczonych w hokeju na lodzie, wyjaśnia na co liczy się w osiąganiu celu.

Źródło: Responsible Sports

Mam nadzieję, że te przykłady zachęcą Cię aby poszukać inspiracji. Stwórz  własną listę wspaniałych ikon polskiego sportu, które swoją postawą inspirują sportowców i nie tylko po dzień dzisiejszy.

Osoby, które chcą podzielić się swoją inspiracja zachęcam do kontaktu.

info@sppcoach.com

w tytule INSPIRACJA

 

Reklamy

Autor: psychologsportu

Sport and Exercise Psychologist Executive Performance and Wellness Coach http://www.sppcoach.com/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s