Sport Psychology & Wellness Coaching

trening mentalny// aktywność fizyczna// executive performance & wellnes coaching

Nie daj się zwariować zdrowym trendom

Dodaj komentarz

Napisała do mnie pewna pani, która słyszała moje wystąpienie na Konferencji Kobiet. Pani to zapracowana mama i żona, która desperacko pragnie wprowadzić zdrową dietę i aktywność fizyczną w życie swoich najbliższych. Niestety bezskutecznie.

Pisze, że chciałaby aby dzieci NIE jadły tak dużo słodyczy i NIE piły coca coli, aby NIE spędzały tyle czasu przed komputerem lub telewizorem.

Nie wiem jak wy, ale ja widzę tylko zakazy, nic więc dziwnego, że dzieci nie są zbyt entuzjastycznie nastawione do tych zmian.

Oto 5 sposobów na bezbolesną rewolucję w ospałym i opornym na ruch domostwie!

Zasada 1 Żadnych zasad!nakazy

Błąd# Bez przerwy powtarzasz dzieciom czego mają nie robić.

Nic dziwnego, że dzieciaki i tak swoje. Zakazy i nakazy nigdy nie działają tak jakbyśmy tego oczekiwali. Zacznij stopniowo, małymi krokami i nie denerwuj się i nie zniechęcaj jeżeli rodzina nie przywita twoich pomysłów z entuzjazmem. Bądź kreatywna i zachęcaj przykładem, ale nie oczekuj, że coca cola nagle zacznie dzieciom mniej smakować i same będą sięgały po jabłuszka.

dzieciZasada 2  Edukacja

Błąd# Zachęcasz dzieci do zjadania owoców, bo są zdrowe.

Dla dziecka wytłumaczenie, że coś jest zdrowe nie wystarcza. Muszą zrozumieć dlaczego właśnie powinny wybrać sok zamiast coca coli i jakie będą konsekwencje złego wyboru. Edukacja jest niezbędna w dokonywaniu zmian. Nie warto kierować się zasadami zdrowego żywienia jeżeli sama ich nie rozumiesz. Na rynku mnóstwo trendów żywieniowych i suplementów, należy ostrożnie i krytycznie podchodzić do tego typu informacji. Kiedy już sami wiemy co i dlaczego, wtedy należy przekazać te wiadomości dzieciom, stopniowo i z humorem! Podczas zakupów wytłumacz im dlaczego wybrałaś sałatę i marchewkę. Pamiętaj dzieci rozumieją więcej niż nam się wydaje, dlatego odpowiadając „bo jest zdrowa” bardzo ubliżasz inteligencji swojego dziecka!

Zasada 3 Gra zespołowaaktywni

Błąd# Pouczasz dzieci aby bawiły się na dworze, podczas gdy ty, korzystając z chwili wytchnienia, wygodnie zasiadasz przed telewizorem.

W kwestii zdrowia waszej rodziny musicie działać jak drużyna. Poproś męża, rodzinę i bliskich o wsparcie. Kiedy dzieci zobaczą jak dorośli świetnie się bawią też będą chciały do was dołączyć. Wspólne spacery, zabawy na świeżym powietrzu i wycieczki w góry sprawią, że dzieci same będą domagały się tego typu rozrywek. Angażuj dzieci podczas przygotowywania posiłków, niech same przyrządzą sałatkę owocową na deser lub podwieczorek.

gotowanieZasada 4 Dobra zabawa

Błąd# Zabierasz dzieci na spacer codziennie w to samo miejsce.

Dzieci muszą się dobrze bawić, inaczej szybko się zniechęcą. Bądź kreatywna, organizuj dla nich gry i zabawy, spacer nie musi być nudny, wprowadzaj element współzawodnictwa, zachęcaj dzieci do poszukiwania skarbów i obserwacji przyrody.

Zasada 5 Przekąska nie koniecznie zdrowaZDROWE

Błąd# Wyeliminowałaś słodycze w domu do zera!

Nie tędy droga, dzieci najedzą się słodyczy w szkole lub u sąsiadki. Miej w domu zawsze coś słodkiego. Pozwalaj dzieciom na słodkości od czasu do czasu i tylko wtedy kiedy zjadły już zdrowy posiłek. Nie proponuj im słodkości, kiedy same się o nie nie pytają. Oprócz tradycyjnie wybieranych przez milusińskich batonów i czekoladek, stopniowo wprowadzaj zdrowe przekąski np. suszone owoce, orzechy w czekoladzie, ciasteczka zbożowe. Czasami przecież zabraknie batonika i dzieciak będzie „musiał” zadowolić się suszoną morelką, mniiaaaaaaam 😉

Reklamy

Autor: psychologsportu

Sport and Exercise Psychologist Executive Performance and Wellness Coach http://www.sppcoach.com/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s