Sport Psychology & Wellness Coaching

trening mentalny// aktywność fizyczna// executive performance & wellnes coaching

Zastosowanie hipnozy w psychologii sportu i aktywności fizycznej – refleksje z warsztatu

2 Komentarze

Using Hypnosis to Enhance Personal and Group Confidence

Zastosowanie hipnozy w budowaniu pewności-siebie jednostki i grupy.

Refleksje z warsztatu zorganizowanego przez Sekcje Psychologii Sportu i Aktywności Fizycznej Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Prowadzący: Dr Jamie Baker &  Dr Marc Jacobs

Z „otwartym” umysłem wzięłam udział  w warsztacie zorganizowanym przez Sekcje Psychologii Sportu i Aktywności Fizycznej BPS w Londynie. Warsztat okazał się świetnym doświadczeniem, a zdobyta wiedza i praktyczne umiejętności z pewnością przydadzą się w pracy ze sportowcami otwartymi na nowe doświadczenia i ciekawymi skuteczności tej metody.

Warsztat rozpoczął się krótką sesją hipnozy, która wprowadziła wszystkich uczestników w stan przyjemnego rozluźnienia. Jeśli zastanawiasz się czy ktoś wpadł w stan opętania czy też nieświadomie wyjawiał  mroczne sekrety ze swojego życia to muszę cię rozczarować. Hipnoza to w dużym uproszczeniu stan głębokiej relaksacji, i nie ma nic wspólnego z magią. Osoby w stanie hipnozy w pełni kontrolują swoje myśli i zachowania.

Czym zatem jest hipnoza a czym zdecydowanie nie jest?

„Hypnosis is one of the most fascinating yet least explored phenomenon in psychology”

Hans Eysenck

HistoriaImage

Zastosowanie hipnozy w medycynie sięga lat 1800-setnych, wówczas używana była jako metoda kojąca ból. Wprowadzenie pacjentów w stan głębokiej relaksacji miało na celu odwrócenie ich uwagi od nieprzyjemnych doznań związanych ze stanem zdrowotnym. Obecnie  hipnoza jest stosowana w wielu dziedzinach psychologii, psychoterapii oraz medycyny .

OBALAMY MITY:

Image

 • Terapeuta może kontrolować moje zachowanie i myśli po wprowadzeniu mnie w stan hipnozy MIT!!!
 • Hipnoza świadczy o słabości charakteru MIT!!!
 • Hipnoza to stan uśpienia MIT!!!
 • W stanie hipnozy ludzie wyjawiają swoje tajemnice i nie mają kontroli nad tym co mówią MIT!!!
 • W stanie hipnozy tracę świadomość otaczającego mnie świata MIT!!!

FAKTY:

 • Hipnoza to nie to samo co sen
 • Podczas hipnozy jesteśmy w pełni świadomi własnych myśli, zachowań i otoczenia
 • Hipnoza polega na głębokiej relaksacji co pozwala na wyczulenie zmysłów
 • Hipnoza to połączenie wizualizacji, relaksacji i sugestii

Hipnoza w sporcie

Hipnoza w sporcie ma szczególne zastosowanie w budowaniu pewności siebie i poczucia własnej skuteczności , jak również w przezwyciężaniu barier stojących na przeszkodzie optymalnego funkcjonowania zawodnika. Hipnoza może być stosowna w celu poprawienia koncentracji, budowania motywacji oraz może być pomocna w przyswajaniu i szlifowaniu techniki. Może być stosowana w pracy indywidualnej lub grupowej. Jak każda technika stosowana podczas konsultacji ze sportowcami wymaga dokładnej analizy potrzeb klienta oraz dobrych relacji klienta z psychologiem.

Znani  „zahipnotyzowani” czyli sportowcy którzy stosują hipnozę w celu poprawienia wydajności

Steve Collins (boks)

Kevin McBride (boks)

Jimmy Conors (tenis)

Lee Evans (sprint)

Jay Hieron (MMA)

Tiger Woods (golf)

Vincent Hancock (strzelectwo)

Uwaga! Zanim zdecydujesz się na współpracę z psychologiem stosującym hipnozę upewnij się, że jest on odpowiednio wyszkolony w tego typu interwencjach.

Reklamy

Autor: psychologsportu

Sport and Exercise Psychologist Executive Performance and Wellness Coach http://www.sppcoach.com/

2 thoughts on “Zastosowanie hipnozy w psychologii sportu i aktywności fizycznej – refleksje z warsztatu

 1. Witam, jednak chciałem zauważyć ze hipnoza i relaksacja to dwie bardzo różne sprawy.
  Hipnoza nie oznacza relaksacji, ani relaksacja nie oznacza hipnozy. Relaksacja może służyć jako drzwi do tego by ktoś wszedł w hipnozę. Chyba że ktoś bierze pod uwagę stan Esdaile’a.

  • Witam serdecznie,

   Bardzo dziękuje za zainteresowanie moim blogiem i z góry przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi .

   Termin hipnoza niesie ze sobą wiele negatywnych skojarzeń i jest czymś nowym w psychologii sportu. Głównym celem powyższego wpisu było obalenie mitów dotyczących hipnozy z jakimi psychologowie sportu pracujący ze sportowcami mają często do czynienia, stąd wpis obrazujący pewien kontrast pomiędzy powszechnym przekonaniem wśród sportowców, iż hipnoza to stan magicznego uśpienia i braku świadomości a rzeczywistym pojęciem hipnozy w psychologii sportu jako stanu odczuwalnej relaksacji i dobrego samopoczucia, czyli stanu bardziej znanego sportowcom i lepiej przez nich rozumianego. : „Jeśli zastanawiasz się czy ktoś wpadł w stan opętania czy też nieświadomie wyjawiał mroczne sekrety ze swojego życia to muszę cię rozczarować. Hipnoza to w dużym uproszczeniu stan głębokiej relaksacji, i nie ma nic wspólnego z magią. Osoby w stanie hipnozy w pełni kontrolują swoje myśli i zachowania.”

   Zastosowanie hipnozy w medycynie oparte jest w dużym stopniu na wprowadzeniu pacjenta w stan relaksacji.
   “Because the application of hypnotic techniques to dentistry is based on the scientific principle that associates tension with lowering of the pain threshold and relaxation with raising of the pain threshold, relaxation is one of the most important accomplishments in dentistry. It is also important for the medical man.”

   Erickson, M.H, Hershman, S., & Secter, I.I. The Practical Application of Medical and Dental Hypnosis. General Medicine and Dentistry, Psychiatry, Surgery, Obstetrics and Gynaecology, Anesthesiology and Pediatrics.

   Podobnie u sportowców, harmonia pomiędzy ciałem a umysłem jest niezwykle istotna stąd tak duża rola relaksacji w technikach hipnotycznych stosowanych w pracy ze sportowcami. Można zatem stwierdzić iż relaksacja stanowi bardzo często nieodzowny element hipnozy stosowanej w sporcie, natomiast oczywistym jest iż sama relaksacja nie wystarcza aby mówić już o hipnozie. W pracy ze sportowcami hipnoza polega na połączeniu stanu relaksacji z technikami wizualizacji i sugestii. Jednak jak zauważył Dr Jamie Barker, specjalista w badaniach nad hipnozą w sporcie, nie jest to jedyna forma stosowania hipnozy w pracy ze sportowcami. Niezwykle istotne jest rozpatrzenie indywidualnych potrzeb klienta przed podjęciem decyzji o stosowaniu hipnozy w danym przypadku.
   Mam nadzieje, że udało mi się przedstawić w przejrzysty sposób cel mojego wpisu na temat hipnozy w sporcie i tym samym wyjaśnić wszelkie niejasności.

   Pozdrawiam serdecznie,

   Dla zainteresowanych hipnozą w sporcie polecam następujące linki :

   Wywiad z Dr Barker na temat hipnozy http://www.youtube.com/watch?v=XDbl4GvkM3k
   The Centre for Sports Hypnosis http://www.sportshypnosis.org.uk/hypnosis
   British Society for Clinical and Academic Hypnosis http://www.bscah.com/What-is-Hypnosis.htm

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s